Říjen 2005

Otázka k diskuzi

25. října 2005 v 9:33 | Any |  Any a metodologie vědy
Chybí Vyvoleným knihy??

Metodologie vědy a reality show

25. října 2005 v 9:18 | Any |  Any a metodologie vědy
Metodologie vědy a reality show
Pokusím se zde, v rámci předmětu metodologie vědy, "vědecky" zamyslet nad fenoménem reality show, která v současnosti ovládá naše obrazovky.
Napadá mě, zda je vůbec označení reality show pro pořady typu Vyvolení a Big Brother vypovídající. Osoby v obou vilách má divák obrazovek možnost pozorovat cca 2 hodiny denně. Prostor pro manipulaci je tedy ze strany televizní produkce ohromný. Vytvořit objektivní 2 hodinový sestřih z 24 hodin je podle mého názoru nemožné. Na druhou stranu, exsituje možnost zaplatit si sledování vily přes webkamery nebo poslouchat jednotlivé účastníky reality show po telefonu, ale vůbec si nedokáži představit, že by toto někdo využíval:-) Osobně mi stačí, že kdykoli pustím televizi, tak na mě koukají loga těchto pořadů a tváře soutěžících.
Reality show ale nejsou plné jen televizní obrazovky, jsou také běžnou součástí všech časopisů, novin, reklam, internetu.... Především se ale všude dozvídáme o show Vyvolení. Otázkou, kterou jsem si tedy položila, je: "Který ze dvou současně běžících formátů reality show je úspěšnější? Vyvolení nebo Big Brother?"
Nejen podle dostupných grafů sledovanosti je nesporně úspěšnější show Vyvolení. Dalším důkazem je např. počet a umístění článků na téma reality show v tisku (bohužel nemám na mysli jen bulvární tisk, kde jsou drby o účastnících reality show každodenním tématem číslo 1) atd..
Moje hypotéza tedy je: "Reality show Vyvolení je úspěšnější než show Big Brother". Je ale tato show úspěšnější protože její vysílání začalo dříve? Je to, že se o ní více píše následkem její úspěšnosti nebo naopak? Jsou lidé v show vyvolení sympatičtější? Tak o tom zase příště.....