Pár slov o "soutěžících"

23. prosince 2005 v 8:17 | Any |  Any a metodologie vědy
Filozof vědy 20. stol. -"reality show" : pár slov o soutěžících
Vědecký vývoj, podle Poppera, vychází z problémů, ne z pozorování - dějiny vědy nejsou tedy dějinami teorií, nýbrž spíše dějinami problémových situací a jejich změn. Vývoj vědy je odstraňováním omylů. Za vědecké Popper považuje to, co je falzifikovatelné. Hypotéza, která vydrží hodně testů a nepodaří se ji vyvrátit, je věrohodná.
Pokrok vědeckého poznání není přímočarý, ale je čas od času přerušován zásadními zvraty. Podle Kuhna se teorie vyvíjí ve dvou velkých etapách - etapě "normální vědy" a etapě "vědecké revoluce". Střídání etap nastává díky změně paradigmatu.
Lakatos zdůrazňuje spíše význam vnitřních faktorů vývoje vědy. Zavádí pojem "výzkumný program", který je analogický Kuhnově paradigmatu. Podle Lakatose dochází ke změnám teorií tím způsobem, že staré teorie se vyčerpávají, vznikají anomálie a ty následně vedou ke změnám paraidigmat.
Nejradikálnější kritik předchozí filozofie vědy a vývoje vědy vůbec. Podle Feyerabenda neexistuje fáze normální vědy. Nové myšlenky se nerodí jen v krizových obdobích, nýbrž neustále - ve vědě tedy panuje stav "permanentní revoluce".
Vědění, podle Lyotarda, mění status v souvislosti se vstupem vědy i společnosti do postindustriálního věku. Vědění je a bude produkováno proto, aby bylo prodáváno, a je a bude konzumováno proto, aby bylo zhodnoceno v další produkci. Přestává tak být vlastním účelem samo o sobě a stává se základní výrobní silou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama